W dniach 12-13 października 2024 roku w Gdańsku odbył się V Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej „Dziewczyny Grają Fair”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Ich Własna Liga na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. W turnieju wzięło udział 24 drużyny z Polski, Niemiec i Litwy, gromadząc blisko 400 zawodniczek.
Celem projektu jest nie tylko organizacja sportowych zmagań, ale także pokazanie, że kobiety mają swoje miejsce w piłce nożnej, często postrzeganej jako męska dyscyplina. Stowarzyszenie Ich Własna Liga, we współpracy ze Stowarzyszeniem WAGA, organizuje Forum Kobiet Sportu, które analizuje sytuację kobiet w polskim sporcie oraz wspiera współpracę i sieciowanie.
W tym roku oba wydarzenia połączono, zapraszając zawodniczki oraz przedstawicieli instytucji i organizacji wspierających kobiety w sporcie na wieczorny event „Forum Kobiet Sportu – Dziewczyny Grają Fair”. Dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej zorganizowano seminarium dotyczące dyskryminacji kobiet w sporcie w Polsce, Niemczech i innych krajach europejskich.
W debacie udział wzięły: Weronika Możejko (komentatorka sportowa), Marij Duhra (socjolożka z Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie), Justina Malakauskaite (zawodniczka EK Stars z Litwy) oraz Gaja Jachlewska (prezeska Stowarzyszenia Ich Własna Liga).
Panelistki poruszyły tematy związane z różnicami w rozwoju kobiecej piłki nożnej w Polsce, Niemczech i Litwie. Marij Duhra zwróciła uwagę na lepsze wsparcie dla dziewcząt w Niemczech, podczas gdy Justina Malakauskaite wskazała na brak równości w Litwie.
Weronika Możejko opisała swoje doświadczenia, w tym trudności, jakie napotykała jako kobieta w sporcie. Gaja Jachlewska zauważyła, że dyskryminacja kobiet przejawia się na różnych poziomach, a debata zakończyła się stwierdzeniem, że każda kobieta powinna reagować na przejawy dyskryminacji.
W programie wydarzenia znalazła się także projekcja filmu COPA 71, opowiadającego o Pucharze Świata Kobiet w 1971 roku w Meksyku, w reżyserii Jamesa Erskine’a i Rachel Ramsay. Przed projekcją Rachel Ramsay opowiedziała o procesie tworzenia dokumentu oraz o trudnych doświadczeniach zawodniczek.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ambasady Brytyjskiej oraz Miasta Gdańsk.